skip to Main Content

31. august 1953: Langesø Skovdistrikt – stiftelse af selskabet

25. april 1954: Folehaven (Hørsholm Statsskovdistrikt)

20. august 1954: Jægerspris Nordskov

11. juni 1955: Tvorup, Vilsbøl og Nystrup Plantager (Klitvæsenet)

10. juni 1956: Støvringgård Skovdistrikt

16. juni 1957: Tisvilde Hegn (Tisvilde-Frederiksværk Statsskovdistrikt)

17. november 1957: Farum Statsskovdistrikt

13. april 1958: Hørsholm Statsskovdistrikt og Jagt- og Skovbrugsmuseet m. Dendrologisk Forening

31. maj 1959: Tranekær Skovdistrikt

25. oktober 1959: Gunderslevholm og Borup Ris m. Dendrologisk Forening

19. juni 1960: Falster Statsskovdistrikt

28. maj 1961: Draved Skov og Kongens Mose (Lindet Statsskovdistrikt)

8. oktober 1961: Skjoldenæsholm og Farum Statsskovdistrikt

17. juni1962: Fuglsang og Frejlev Skov

26. maj 1963: Langesø Skovdistrikt

26. oktober 1963: Jægersborg Dyrehave (Jægersborg Statsskovdistrikt)

28. juni 1964: Nørreskoven ved Furesø (Københavns Statsskovdistrikt)

25. oktober 1964: Mårum Statsskovdistrikt

27. juni 1965: Petersgård Skov

12. juni 1966: Sorø Akademis Skove

26. september 1966: Hovborg og Høllund Søgård

11. juni 1967: Corselitze

27 august 1967: Rold Skov (Buderupholm Skovdistrikt)

16. juni 1968: Vindeholme Skov

12. oktober 1968: Tisvilde Hegn (Tisvilde-Frederiksværk Statsskovdistrikt)

22. juni 1969: Gammelkjøgegård

29. november 1969: Frilandsmuseet

7. juni 1970: Als Nørreskov (Sønderborg Statsskovdistrikt)

24. oktober 1970: Jægersborg Dyrehave (Jægersborg Statsskovdistrikt)

13. juni 1971: Hareskoven og St.Dyrehave (Københavns Statsskovdistrikt)

17. juni 1972: Bregentved Skovdistrikt og Blåbæk Mølle

24. september 1972: Tjele Skovdistrikt

27. maj 1973: Bidstrup og Humleore Skovdistrikter

29. september 1973: Bornholm (Skovstyrelsen, Bornholms Statsskovdistrikt

8. juni 1974: Gjorslev Skovdistrikt

22. september 1974: Wedelsborg Skovdistrikt

15. juni 1975: Holsteinborg Skovdistrikt

6. september 1975: Hald Ege/Dollerup Bakker (Skovstyrelsen, Viborg Statsskovdistrikt)  07-sep: Kompedal og Nørlund Plantager (Skovstyrelsen, Palsgård Statsskovdistrikt)

29. maj 1976: Jægerspris Skovdistrikt

24. oktober 1976: Draved Skov/Kongens Mose, Helmpolde, Hønning Plantage, Lindet Skov (Skovstyrelsen, Lindet Statsskovdistrikt)

21. maj 1977: Rude Skov og Jagt&Skovbrugsmuseet

29. oktober 1977: Tingskoven. Svinkløv og Fosdalen Plantager (Skovstyrelsen, Hanherred Statsskovdistrikt)

10. juni 1978: Næsbyholm Skovdistrikt

31. august 1978: Folehave Skov (Jubilæumsekskursion) (Skovstyrelsen, Hørsholm Statsskovdistrikt)

8. oktober 1978: Fjeld og Skaføgård Skovene

16. juni 1979: Nørreskoven, Harreskovene og Vestskoven (Skovstyrelsen, Københavns Statsskovdistrikt)

21. juni 1980: Vallø Stifts Skove

14. september 1980: Hjerl Hede

24. maj 1981: Valdemarskilde

17. oktober 1981: Marselisborg- og Moesgårdskovene (Århus Kommunes Skovdistrikt)

12. juni 1982: Nødebo Statsskovdistrikt

24. oktober 1982: Sæbygård

28. maj 1983: Klintholm og Møns Klint (Skovstyrelsen, Statsskovdistrikt)

15. oktober 1983: Thurø Fællesskov (Skovstyrelsen, Statsskovdistrikt).Tiselholt. Oure Præsteskov

5. maj 1984: Vemmetofte Klosters Skovdistrikt

21. oktober 1984: Skovsbøl Krat. Nørre Risager Plantage

8. juni 1985: Bøtøgård Plantage og Frejlev Skov

19. oktober 1985: Løvenholmskovene

3. maj 1986: Hornbæk Plantage,Teglstrup Hegn, Hellebæk (Skovstyrelsen, Kronborg Statsskovdistrikt)

11. oktober 1986: Jelsskovene (Skovstyrelsen, Haderslev Statsskovdistrikt). Jels Savværk

2. maj 1987: Krenkerup Skovdistrikt

3. oktober 1987: Fussingø-skovene (Skov- og Naturstyrelsen, Fussingø Statsskovdistrikt)

7. maj 1988: Hareskovene og Vestskoven (Skov- og Naturstyrelsen, Københavns Statsskovdistrikt)

1. oktober 1988: Kompedal og Stendal Plantager (Skov- og Naturstyrelsen, Viborg Statsskovdistrikt)

6. maj 1989: Samsø (Brattingsborg Gods)   07-maj Samsø (Nordby Hede)

30. september 1989: Sostrupskovene

5. maj 1990: Fanefjord Skov, Bogø, Marienborg

6. oktober 1990: Hvidkilde Skovdistrikt, Lundeborg, Hesselagergård

4. maj 1991: Ulkerup Skov, Anneberg Skov, Højby Sø (Skov- og Naturstyrelsen, Odsherred Statsskovdistrikt)

5. oktober 1991: Treldenæs (Fredericia Kommune)

2. maj 1992: Høllund Søgård. Baldersbæk Plantage

26. september 1992: Dronninglund Storskov   27-sep: Slotved Skov, Bjørnager og Højen (Skov- og Naturstyrelsen, Nordjyllands Statsskovdistrikt)

1. maj 1993: Halsted Kloster, Reventlow-museet

25. september 1993: Småland (Huseby Bruk, Tägel)   26-sep: Småland (Lädja, Kronoberg)

7. maj 1994: Gavnø Gods

24. september 1994: Silkeborgskovene (Skov- og Naturstyrelsen, Silkeborg Statsskovdistrikt)

6. maj 1995: Esrum Kanal og Gribskov (Skov- og Naturstyrelsen, Frederiksborg Statsskovdistrikt)

30. september 1995: Trinderup Skov, Alstrup Krat, Hou Skov

4. maj 1996: Bjergsted Skov

28. september 1996: Tvorup/Vilsbøl Plantager, Hanstholm Vildtreservat (Skov- og Naturstyrelsen, Thy Statsskovdistrikt)

3. maj 1997: Sorø Akademis Skove

27. september 1997: Tjele Skovdistrikt

3. maj 1998: Skovsgaard, Langeland – aflyst grundet færgestrejke

26. september 1998: Moesgård Skovene (Århus Kommunes Skovdistrikt)

8. maj 1999: Skovsgaard, Langeland (Danmarks Naturfond)

25. september 1999: Frøslev Plantage og Åbenråskovene (Skov- og Naturstyrelsen, Aabenraa Statsskovdistrikt)

6. maj 2000: Svenstrup

30. september 2000: Kalø-skovene (Skov- og Naturstyrelsen, Fussingø Statsskovdistrikt)

28. april 2001: Skåne (skove i Lønsboda-området, Nyteboda-skoven)

29. september 2001: Rold Skov (Skov- og Naturstyrelsen, Buderupholm Statsskovdistrikt)

4. maj 2002: Kongsdal Skovdistrikt, Holbæk

5. oktober 2002: Frijsenborg Skovdistrikt

3. maj 2003: Langesø – Jubilæumsekskursion (Langesø Gods)

30. august 2003: Draved Skov (Lindet Statsskovdistrikt) 31-aug Lindet/Hønning Skove, Bolderslev Skov (Skov- og Naturstyrelsen, Lindet hhv. Aabenraa Statsskovdistrikt)

1. maj 2004: Frederiksdal

25. september 2004: Klelund Plantage

30. april 2005: Corselitze Gods

1. oktober 2005: Læsø (Skov- og Naturstyrelsen, Nordjyllands Statsskovdistrikt)   02-okt: Læsø (Skov- og Naturstyrelsen, Nordjyllands Statsskovdistrikt)

29. april 2006: Holsteinborg Gods

30. september 2006: Løvenholt, Ildal, Højkol og Åskov skove (alle Salten Langsø Skovdistrikt)

28. april 2007: Jagt og Skovbrugsmuseet/Arboretet

29. september 2007: Langeland (Danmarks Naturfond og Henrik Staun)   30-sep Langeland (Danmarks Naturfond og Henrik Staun)

17. maj 2008: Klosterheden Plantage (Skov- og Naturstyrelsen, Vestjylland)

27. september 2008: Glorup Skovene (Glorup Gods)

3. maj 2009: Liselund, Møns Klint, Ulfshale Skov (Skov- og Naturstyrelsen, Storstrøm)

26. september 2009: Marbæk Plantage (Esbjerg Kommune)

24. april 2010: Valdemarskilde

25. september 2010: “I Dalgas fodspor” syd for Herning (HedeDanmark)

30. april 2011: Engestofte og Søholt Godser

8. oktober 2011: Riis Skov (Århus Kommune)

Back To Top